
Супер храни
Знам че всички сме чували как определени храни са наречени “суперхрани” и от всевъзможни издания ни залива информация за тях, за народите които ги ползват и колко са полезни. От една страна се замисляте колко точно “супер” са наистина, а от друга “ние всъщност нямаме ли си български вариант”, защо трябва да набиваме годжи бери и чия. Без грам да омаловажавам качествата на тези храни, защото някои наистина имат доста витамини и антиоксиданти например, се чудя защо всъщност пренебрегваме локалните ни супер храни. За това реших да събера малък списък с продукти, от които можем да извлечем немалко ползи и да ги приложим в нисковъглехидратното си меню.

Бульон
Нямаше как да не започна с домашен, костен бульон. Знаете, че вече съм писала подробна статия как приготвям моят бульон, за това няма да изпадам в много подробности тук. Само ще спомена, че костният бульон е нещо, което присъства във всяка стара, българска, кулинарна книга и това е с причина. Високо количество минерали, аминокиселини, желатин, колаген, пролин и глицин – част от причините да го запиша на първо място. За мен добрият костен бульон е неизменна част от всяко ястие, освен че го пия чист след всеки фаст. Много хора не могат да свикнат с наситеният му вкус, но ви гарантирам, че ако го използвате при готвене скоро ще забележите ползите за кожата, косата и ноктите ви.

Тученица
До скоро пренебрегван “бурен”, сега изживява истинска революция и намира място дори в най-изисканите салати. Освен там можете да го използвате и след термична обработка в супи или зелени гарнитури. Има високо съдържание на Омега 3, витамин А, витамин С, желязо, антиоксиданти и магнезий и се счита се, че подобрява здравето на сърцето. На мен ми допада като добавка към доматена салата, а ако сложите и левруда вместо лук става е още по-интересно и полезно.

Яйца
Често казвам, че яйцето е префектната храна по съдържание на макронутриенти. Знам, че е трудно да живееш само на яйца (защото правих Яйчен фаст и след това дълго не исках да помирисвам яйца), но това не е причина да ги изключим напълно от менюто си. Яйцата също съдържат Омега 3, витамини от В групата и цинк, а славата им за повишаване на холестерола отдавна е развенчана(много информация можете да откриете тук). Така че не отделяйте жълтъците и не ограничавайте яйцата, а избирайте яйца от свободно гледани кокошки, за да получите максимална доза макро и микронутриенти. Част от любимите ми рецепти с яйце: Спанак с яйце и сирене, Спаначена лодка, Нисковъглехидратен хляб и Яйца по Бенедектински с хлебче от карфиол.

Боровинки
Тук ще спомена, че говорим за българските боровинки. Не онези, които целогодишно откриваме по магазините и са с размера на пъдпъдъче яйце. Българските боровинки са дребни, имат черен цвят и се намират по пазарите през късното лято. Те са пълни с антиоксиданти, танини, флавоноиди и витамин С. Ако попаднете на български боровинки можете да замразите в торбички, за да имате достъп почти целогодишно до идеалната добавка за всеки нисковъглехидратен десерт. Аз ги почиствам и мия, след това замразявам в тава върху хартия за печене и едва тогава прехвърлям в торбички. Замразяването на плодове в сезона им ви позволява да запазите всичките им полезни качества. А както знаете от многото рецепти с боровинки, които имам – Галет с боровинки, Fat bomb, Печен нисковъглехидратен чийзкейк, те са ми доста любими плодове.
Коприва
Свързвам копривата със започването на пролетта, редовно берях чиста коприва в Габрово и след това я приготвяхме на супа или панирана. Сега по-рядко имам достъп до пряснонабрана, но ако видя на пазара никога не я изпускам. Освен най-разпространеното, че е пълна с желязо, всъщност има над 20 аминокисели, някои от които незаменими (т.е. не можем да си ги произведем сами и трябва да си ги набавяме с храната). Също така е богата на калций, магнезий и цинк. И ако за Симо всяка зелена храна е отровно зелена, то за мен зеленото е сигнал за нещо свежо и витаминозно. Рецепта за любимите ми нисковъглехидратни кюфтенца можете да откриете тук.

Диво ферментирали храни
И за тях съм писала подробно, но не мисля, че можем да направим списък на суперхрани и да ги пропуснем. Можем да ферментираме почти всичко (виждала съм от “стандартните” краставички, моркови и карфиол, през чесънчета, та чак до банани), но защо? Бактериите, които се образуват подпомагат чревното ни здраве, а както знаем, всички болести започват от там. Старая се целогодишно да използвам под някаква форма, а зимата напълно са изместили стандартните трушии с аспирин. Винаги можете да сложите малко бурканче с краставички, лук, муркови, карфиол, а защо не и нещо по-екзотично като целина или броколи.

Левурда или див чесън
Дивият чесън има много приятен вкус и успешно може да го добавяте към салати, супи и сосове без да имате остатъчният аромат на скилидката чесън. Освен това, е полезен със силното си антимикробно действие при чревни проблеми и стимулира отделянето на стомашен сок. Освен споменатата доматена салата, за тази година съм си набелязала салата от левруда, варени яйца и кисело мляко. Не ви ли звучи супер 🙂

Вино
Умерената употреба на вино е полезна и никой не може да ме убеди в друго! Разбира се говорим за количества като чаша на ден, а не бутилка на хранене. В червеното вино има флавоноиди, които подобряват функциите на сърцето. А и кой не е чувал за ресвератрол, въпреки че количеството, което си набавяме с вино в нищожно малко, не го отказвам. Бялото от своя страна е полезно за белите дробове заради тирозола и хидрокситирозол.

Домати
Доматите са любимият ми избор за салати през лятото и най-търсената консерва зимата – Доматена супа, Кето ньоки в доматен сос, Сирене по шопски, Шакшука, Нисковъглехидратна салата Табуле. Освен изключително вкусни, те са и полезни заради ликопена, който съдържат. Доказан е като мощен антиоксидант и се работи и по свързването му със забавянето на стареенето на кожата. А кой не иска хубава кожа?

Кисело мляко
Киселото мляко е може би най-известният български продукт по света, може би само розовото масло е по-известно. Доброто кисело мляко, това без добавено нишесте, е източник на протеин, съдържа живи бактерии и пробиотици и някои основни хранителни вещества за поддържане на здравето на костите, включително калций, протеин, калий, фосфор. И ако нямате ясно изразени проблеми с млечните продукти ви препоръчвам да го включвате регулярно в менюто си.

Мас
Маста е един от най-отричаните продукти, които включвам. Спечелил си е лоша слава като продукт, който повишава холестерола ви, а всъщност има пренебрежимо малко количество холестерол в себе си и няма как да повлияе на вашия. Богата е на Омега 6 киселини, които са изключително полезни за мозъка и умствената дейност, витамин А, витамин К, витамин Е и витамин Д. Преди и аз не използвах мас, защото не бях попадала на прясна такава, но сега маста е сред най-често ползваните ми мазнини за готвене, заради вкуса си и високата точка на горене.
Така че преди да прибегнете до шарената и често скъпа опаковка в магазина се замислете не може ли да ползвате нещо традиционно, но също толкова полезно!

Киш с аспержи

Кюфтета от тиквички
You May Also Like

Селска супа Топчета
January 13, 2019
Морковен кейк
July 27, 2018